تبلیغات
جم بازار - الکسا چیست و چگونه کار می کند ؟
به نظر شما آیا شما هم می توانید از طریق اینترنت درآمد کسب کنید ؟
» تعداد مطالب :
» تعداد نویسندگان :
» آخرین بروز رسانی :
» بازدید امروز :
» بازدید دیروز :
» بازدید این ماه :
» بازدید ماه قبل :
» بازدید کل :
» آخرین بازدید :همه سایتها و وبلاگهای کسب و کارهای اینترنتی به نحوی در صدد افزایش بازدید خود هستند . روش های متنوعی برای جذب هدفمند بازدید کنندگان به سایت یا وبلاگ وجود دارد . عده ای از مدیران سایتها در صدد یافتن جایگاه مناسبی در صفحه نتایج موتورهای جستجوگر گوگل و یاهو هستند . عده ای نیز علاقمند به جذب بازدیدکنندگان انبوه هستند . در هر دو شیوه ، هدف ، کسب درآمد ودستیابی به موفقیت مالی و اقتصادی است .

اگر چه از نظر بسیاری از مدیران وبلاگها و وبسایتها ، کسب رتبه در گوگل تنها راه  رسیدن به هدف اقتصادی است اما از نظر بسیاری دیگر سیستم رتبه بندی الکسا نیز مزایای خاص خود را دارد .

سیستم رتبه بندی الکسا توسط سایت alexa.com  ( که زیر مجموعه ای از amazon.com  می باشد ) پایه گذاری شده و اصولاً میزان بازدید سایتهای اینترنتی را محاسبه و اطلاع رسانی می کند . الکسا برای محاسبه ترافیک بازدیدکنندگان سایتها از یک الگوریتم ساده استفاده می کند . این الگوریتم مبتنی بر حجم بازدید کاربرانی است که نوار ابزار الکسا ( Alexa toolbar) را در یک بازه سه ماهه روی رایانه خود نصب کرده اند .

این حجم بازدید بر حسب عواملی همچون دسترسی جهانی کاربران و مشاهده صفحات تعیین می شود . منظور از دسترسی ، آمار کاربران الکسا است که در طول یک روز از  سایت یا وبلاگ خاصی بازدید می کنند .مشاهده صفحات نیز آشکارا به معنای تعداد دفعاتی است که کاربران الکسا از یک صفحه خاص (URL) بازدید می کنند . با این وجود ، اگر یک بازدید کننده در طی یک روز چندین بار از یک صفحه بازدید کند ، الکسا فقط یک بار بازدید را محاسبه می کند .

نخستین گام در فرایند رتبه بندی الکس ، محاسبه میزان بازدید و مشاهده صفحات یک سایت اینترنتی  در طول روز می باشد . رتبه بندی الکسا حاصل بازدید و مشاهده صفحات در یک بازه زمانی تعریف شده ( سه ماهه) می باشد .


طرز کار سیستم رتبه بندی الکسا چگونه است ؟


شروع کار بسیار ساده است . تنها کاری که باید بکنید این است که از سایت Alexa.com  بازدید کنید و نوار ابزار الکسا را دانلود کنید . این نوار ابزار دارای قابلیت جستجو است و رتبه جهانی سایت مورد نظر و سایر سایتهایی که به نحوی به آن سایت لینک شده اند را نشان می دهد .

 . این نوار ابزار دارای قابلیت جستجو است و رتبه جهانی سایت مورد نظر و سایر سایتهایی که به نحوی به آن سایت لینک شده اند را نشان می دهد .

نوار ابزار الکسا نه تنها اطلاعات سایت را نشان می دهد بلکه داده های به دست آمده را  به سرور مرکزی الکسا انتقال می دهد  . بنابراین ، هربار که شما از طریق جستجوگر اینترنت یا فایرفاکس از سایتی که نوار ابزار را نصب کرده است بازدید می کنید ، اطلاعات مربوط به IP  شما و صفحه ای که بازدید کرده اید به سرور مرکزی منتقل می شود . این اطلاعات از تمام کسانی که نوار ابزار الکسا دارند جمع آوری می شود .

در رتبه بندی الکسا ، هرچه رتبه عددی کمتر باشد ، بهتر است . به اعتقاد عده ای ، اگر بتوانید رتبه خود را زیر 100000 برسانید نشانه این است که سایت یا وبلاگ شما از حجم بازدید سنگینی برخوردار است .

آیا رتبه بندی الکسا اهمیتی دارد :


مزایا


 • می توان الکسا را به عنوان یک ابزار رقابت سنج هوشمند مورد استفاده قرار داد اما باید این واقعیت را مد نظر داشت که حجم مخاطبان آن بسیار اندک است .  کافی است در سایتهای مقایسه سایت ( compare sites) سایت رقیب خود را وارد کنید تا نتایج تلاشهای بازاریابی خود در مقایسه با سایت رقیب را مشاهده کنید .
 • برخلاف گوگل ، هرچه رتبه کمتر باشد بهتر است .
 • الکسا به مدیران سایتها و تبلیغ کنندگان کمک می کند قابلیتهای بالقوه و قدرت بازاریابی سایت شما را مشاهده کنند . هرچه رتبه الکسای شما بهتر باشد بیشتر تمایل دارند فضای تبلیغاتی سایت شما را برای تبلیغات خود اجاره کنند .
 • صفحات شخصی یا وبلاگها مورد توجه الکسا هستند و همانند سایتها رتبه بندی می شوند . حتی امتیاز مجزایی نیز برای وبلاگها درنظر گرفته شده است .
 • حال که الکسا اطلاعات سایت شما را نشان می دهد ، کمک بزرگی در شناسایی و بهینه سازی موتورهای جستجو در اختیار شما قرار می دهد .


معایب

 • همه نوار ابزار الکسا را نصب نکرده اند ، بنابراین حتی اگر حجم بازدید زیادی داشته باشند توسط الکسا رتبه بندی  نشده یا درست رتبه بندی نمی شوند .
 • از نظر بسیاری ، الکسا دقیق نیست و می توان حجم بازدید آن را تحت تاثیر شدید قرار داد .
 • زیردامنه سایتها بطور مجزا رتبه بندی نمی شود . صفحات جانبی درون دامنه نیز رتبه بندی نمی شود . فقط حجم بازدید کلی دامنه اصلی محاسبه می شود .

چطور رتبه الکسای خود را بهتر کنید ؟


اگر مایلید رتبه الکسای سایت یا وبلاگ خود را افزایش دهید کافی است مقررات ساده ای را رعایت کنید ، از جمله :

 • نوار ابزار الکسا را نصب و از سایت خود بازدید کنید .
 • ابزارک الکسا (  Alexa Widget)  را در وبسایت خود قرار دهید .این ابزارک توجه بازدید کنندگان را به خود جلب می کند و هر بارکلیک بر روی آن امتیاز دارد .
 • مطالب مفید ، با کیفیت و مدیرمحور بنویسید . محتوای خود را در انجمن مدیران سایتها و وبلاگها و شبکه های اجتماعی ارتقا دهید . هدف ، جذب هرچه بیشتر بازدیدکنندگان به سایت شما است چون احتمال اینکه آنها هم نوار ابزار الکسا نصب کرده باشند زیاد است .
 • در وبلاگ خود مطالب و مقالاتی در مورد الکسا بنویسید . این کار موجب تبادل لینک با صفحات شما می شود که رتبه بندی شما را بهتر می سازد .
 • سعی کنید مطالب و مقالات خود را در سایتهای شبکه اجتماعی قرار دهید .
 • سایت ( یا صفحات مرتبط ) خود را با توجه به کلیدواژه های مرتبط با الکسا بهینه سازی کنید .
 • در مورد نوار ابزار الکسا با دوستان خود صحبت کنید ، آنها را تشویق به دریافت و نصب آن روی رایانه های خود کنید و از آنها بخواهید از سایت شما بازدید کنند .
 • از باز لینک الکسا (Alexa redirect ) استفاده کنید . یعنی نشانی http://redirect.alexa.com/redirect? را  جلوی آدرس صفحه سایت قرار دهید . به این ترتیب ، حتی اگر بازدیدکنندگان نوار ابزار الکسا هم نداشته باشند ، الکسا کلیک بر روی لینکهای بازلینک را نیز مورد توجه قرار می دهد .
 • هروقت مطلبی را در انجمن های مدیران وبسایتها مطرح می کنید ، آدرس صفحه خود را نیز درج کنید . خیلی احتمال دارد که مدیران سایتها نیز نوار ابزار را نصب کرده باشند و احتمال بیشتری دارد که از سایت شما بازدید کنند .

 

نتیجه گیری :

 

همانطور که دیدیم ، رتبه بندی الکسا دارای مزایا و معایبی است . روی هم رفته اکثر افراد فکر می کنند الکسا فقط برای تبلیغات مستقیم خوب است . با درنظر گرفتن این موضوع که رتبه بندی سایتها در سیستم الکسا مبتنی بر تعداد بازدید بازدید کنندگانی است که نوار ابزار الکسا را نصب کرده اند ، نتایج امر ممکن است در غالب اوقات از دقت کافی برخوردار نباشد .

با این وجود ، الکسا می تواند برای سایتهای پربازدیدی که در صدد جذب بازدیدهای هدفمند هستند سودمند باشد چرا که توجه اصلی الکسا بیش از آنکه معطوف به تعداد پیوندهای ورودی و تبادل لینک باشد متوجه  تعداد بازدیدکنندگان سایت می باشد . نهایت امر اینکه  با اطمینان می توان گفت رتبه بندی الکسا راه حلی درست در راهبرد کسب درآمد از طریق کسب و کارهای اینترنتی می باشد .

منبع مقاله :              

  http://www.avangate.com/community/resources/article/alexa-ranking.htm


متن انگلیسی مقاله در همین وبلاگ    مشاهده کنید


مترجم : هادی قربانی

 gembazar.ir

نقل مطلب با ذکر ماخذ مجاز می باشد .

 


:: مرتبط با: آموزش , اخبار و فن آوری , زبان اصلی ,
:: برچسب‌ها: رتبه الکسا , Alexa.com ,
ن : هادی قربانی
ت : شنبه 12 اسفند 1391
جهت اطلاع از تنظیمات و ویــــرایش این قالب اینجا را کلیک کنید.

.:: کلیک کنید ::.